Folie przeciwsłoneczne - pytania i odpowiedzi

1. Jak będzie wyglądało moje okno po założeniu folii przeciwsłonecznej?

Efekt wizualny jakie tworzą nasz folie na szybie możemy podzielić na dwa typu:   

  • Folia SunProtect Silver  z tzw. efektem lustra weneckiego  Redukuje ciepło słoneczne, odbija promienie słoneczne i przepuszcza naturalne światło do wewnątrz. Eliminuje efekt rażenia słonecznego i daje piękny efekt lustra od zewnątrz, zapewniający  dyskrecję. Stworzony przez Folię Efekt Wenecki utrzymuje się przez cały dzień (tzn. przy świetle dziennym), nawet przy zapalonym świetle w środku. Natomiast w momencie kiedy mamy różnicę natężenia światła (na zewnątrz ciemno, w środku zapalone światło) efekt lustra jest zniwelowany (widać wszystko co dzieje się w środku). Nie istnieje Folia, która jest w stanie dać efekt lustrzany / wenecki również po zmroku.  Jednym rodzajem folii która utrzyma efekt intymności przez całą dobę jest folia szroniona, która ma niższe  parametry przeciwsłoneczne)
  • Folie Thermo Protect Light –jest prawie całkowicie niewidoczna na szybie Najnowszą serią folii okiennych jest folia przeciwsłoneczna Thermo Protect Light. Jest to folia okienna bezbarwna, którą wyróżnia zaawansowana technologią i powłoka Nano Ceramiczna (bardzo duża redukcja temperatury przy bardzo wysokiej przepuszczalności światła dziennego do środka). Folie do okien z serii Thermo Protect Light są całkowicie niewidoczne na szybie, działają jak niewidzialna ochrona przed ciepłem, a od wewnątrz pomieszczenia prawie niezauważalnie dla oka przyciemniają szybę.

2. Czy folia przeciwsłoneczna mocno zaciemni pomieszczenia?

Nie - nawet najciemniejsza z folii przeciwsłonecznych lustrzanych nie zabierze więcej niż 15-18% światła. Folia przeciwsłoneczna zewnętrzna SunProtect Silver 20, tak samo jak folia wewnętrzna zabiorą maksymalnie 18 % światła. W przypadku folii przeciwsłonecznych o oznaczeniu SunProtect Silver 30  folie zabiorą około 15% światła. Folie Thermo Protect Light wpuszczają do środka prawie całe dzienne światło (parametr mówi o zatrzymaniu około 6% światła)

3. Jak bardzo folie przeciwsłoneczne wychładzają pomieszczenie?

Dzięki zawartemu w folii poliestrowi odbicie energii słonecznej jest bardzo skuteczne. W dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni udaje się uzyskać obniżkę temperatury o 7-8%, a z informacji od naszych Klientów wynika, że czasem i dużo więcej.. Taki efekt działania folii pozwala na zastąpienie klimatyzacji, lub obniżenie jej zużycia. To przekłada się na znaczne obniżenie rachunków za prąd tak w domach prywatnych jak i firmach, szkołach, przedszkolach. Ze wszystkich Folii, najwyższe parametry redukcji ciepła posiada model SunProtect Silver 20, a w dalszej kolejności - jaśniejsza SunProtect Silver 30. Te modele folii przeciwsłonecznych redukują odpowiednio 80% i 65% energii cieplnej, która dociera na okna. Odbicie promieni UV dla obu folii to 99%.

4. Skoro wychładzają pomieszczenie to jak wygląda sytuacja w zimie?

Folie okienne przeciwsłoneczne „działają” przez cały rok. W lecie folie skutecznie odbijają promienie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczenia, natomiast w zimie stanowią warstwę izolacyjną i chronią powierzchnię szyby przed utratą ciepła na zewnątrz. Szyby w lecie nie nagrzewają się, w zimie nie oddają niskiej temperatury do środka . Zastosowanie folii okiennej pozwala zaoszczędzić koszty ogrzewania budynku jak i klimatyzacji

5. Czy po założeniu folii przeciwsłonecznej moje rośliny będą nadal rosły?

To jest bardzo często zadawane pytanie przez naszych Klientów. Założenie folii nie wpływa na przepuszczalność promieni UV2 (IR), potrzebnych kwiatom i innym roślinom. Folie blokują 99% promieni tzw. UVA i UVB (ultrafiolet odpowiedzialny za blaknięcie mebli, tkanin itp.), przepuszczając prawie 100%  promieni UV2, z których korzystają rośliny.  Tego typu wskaźnik możemy często spotkać w foliach szklarniowych, gdzie zdrowy wzrost roślin jest bardzo ważny. Folie szklarniowe, podobnie jak nasze folie przeciwsłoneczne,  przepuszczają UV2, zatrzymując szkodliwe UVA i UVB. Dla miłośników roślin również bardzo ważne jest aby rośliny stojące blisko szyby nie były rażone zbyt wysoką temperaturą – a to oczywiście zapewniają folie przeciwsłoneczne

6. Który rodzaj folii przeciwsłonecznej będzie najlepszy do mojego pomieszczenia?

Folie Lustrzane i Przeciwsłoneczne występują w kilku różnych typach, ale zdecydowana większość realizacji (ponad 90%) jest wykonywana przy użyciu dwóch typów: SunProtect Silver 20 i SunProtect Silver 30. Te dwa modele łączą w sobie bardzo skuteczny efekt lustrzany i prywatność wnętrz oraz silne odbicie promieni cieplnych, przy małym zaciemnieniu pomieszczenia.  Pozostałe folie mają tzw. charakter zadaniowy – np. w pomieszczeniach z monitorami, gdzie potrzebne jest bardzo duże odcięcie światła stosujemy folie ciemniejsze, grubsze  których cena jest niestety wyższa, podobnie folie typowo termiczne Thermo Protect Light – transparentne  - stosowane w witrynach sklepowych (np. kwiaciarniach) gdzie witryna z zewnątrz powinna być widoczna dla przechodniów i jednocześnie obniżać temperaturę wewnątrz. W ofercie mamy kilkanaście rodzajów folii. Na stronach www.dekea.pl opisujemy tyle te najczęściej stosowane, gdzie stosunek ceny do jakości jest najbardziej optymalny. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości w wyborze odpowiedniego rodzaju folii prosimy o kontakt – zawsze służymy pomocą.

7. Które folie przeciwsłoneczne wybrać? Zewnętrze czy wewnętrzne?

Każda folia SunProtect Silver  jak i Thermo Protect Light  ma swoją wersję wewnętrzną i zewnętrzną. Obie wersje (zewnętrzne, wewnętrzne) dają podobny efekt tak termiczny jak i wizualny.  Natomiast folia zewnętrzna lepiej chroni okna, gdyż odbija energię cieplną i słoneczną przed jej dotarciem na powierzchnię szkła. To wydłuża żywotność okien, zapobiegając ich nagrzewaniu. To przekłada się bezpośrednio na parametry folii – które można znaleźć tutaj:  PARAMETRY TECHNNICZNE

Montaż wewnętrzny zalecamy tylko wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji Folii od zewnątrz, a okna nie są duże. Zdecydowanie odradzamy montaż wewnętrzny na oknach zespolonych większych niż 1m.kw., wystawionych na mocne światło. Folie przeciwsłoneczne zewnętrzne są także bezpieczne na każdy typ szkła , w tym okna dachowe czy z gazem.  Dlatego, jeżeli to możliwe - zawsze lepiej stosować folie do montażu na zewnątrz. Montaż wewnętrzny polecamy wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji folii od zewnątrz   

8. Czy folie przeciwsłoneczne można samodzielnie założyć na szybach?

Folię można montować samodzielnie i z tej możliwości korzystają nasi Klienci (w sezonie oczekiwanie na montaż może znacznie się wydłużyć).  Folię przygotujemy na wymiar, a do przesyłki dołączymy narzędzia do montażu oraz szczegółową instrukcję.  Instrukcję można pobrać tutaj:  INSTRUKCJA MONTAŻU
Przy foliach standardowo dokładamy 3 cm naddatek do każdego boku- naddatek docina się w trakcie montażu. Można również zamówić idealny wymiar –nie ma wtedy potrzeby docinania naddatku (wówczas jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się małe prześwity przy krawędziach okna. 
Folia okienna składa się z dwóch warstw; warstwy właściwej pokrytej klejem i warstwy ochronnej. Rozwarstwienie folii często przysparza trudności. Aby sprawnie rozdzielić warstwy folii należy na rogu kawałka folii z obu stron przykleić taśmę klejącą i za jej pomocą rozdzielić warstwy folii. (Uwaga folię rozwarstwiamy dopiero przed samym montażem).
Przed montażem rozdzielamy obie warstwy i stroną pokrytą klejem zakładamy na szybę

Polecamy aby przy montażu uczestniczyły dwie osoby – wówczas montaż przebiega znacznie sprawniej. 

Jedynymi foliami, które nie nadają się do samodzielnego montażu są folie antywłamaniowe SafeProtect. Są one około 6-krotnie grubsze od  klasycznych folii przeciwsłonecznych W tym przypadku zdecydowanie zalecamy montaż przez naszą profesjonalną ekipę.

9. Jaka jest gwarancja dotycząca folii przeciwsłonecznych?

Czy folia posiada jakieś certyfikaty? Gwarancja fabryczna na wszystkie folie okienne wynosi dla folii zewnętrznych 7 lat, dla wewnętrznych 10 lat licząc od dnia montażu. Wyjątkiem jest folia montowana na oknach poziomych lub skośnych (np. dachowych) - wówczas gwarancja wynosi 3 lata (krótszy okres gwarancji jest związany min. z zaleganiem śniegu na tego typu oknach).
W rzeczywistości, folia powinna wytrzymać mniej więcej dwukrotnie dłużej. Po tym okresie, folię można bezpiecznie zdjąć bez żadnych szkód dla okien i elementów elewacji. Gwarancja i wytrzymałość folii są potwierdzone Atestami i Certyfikatami, m.in. PZH (Polski Zakład Higieny), M1 – Atest trudnopalności, folia spełnia również wymogi systemów HACCP i IFS/europejski standard RoHS/.

10. Czy folię przeciwsłoneczną można będzie bezproblemowo zdjąć po jakimś czasie?

Oczywiście. Folia jest wyprodukowana z myślą o użytkowaniu na oknach przez wiele lat. Po tym czasie (lub rzecz jasna wcześniej, jeśli zajdzie potrzeba) Folię można zdjąć poprzez zerwanie, bez żadnego uszczerbku dla okien. Po zerwaniu na powierzchni szyby może jedynie pozostać sporo resztek kleju, który należy usunąć „ na mokro”(zeskrobać) przy pomocy plastikowych żyletek lub kart plastikowych.

11. Czy na foli przeciwsłonecznej można nadrukować obraz, grafikę lub napisy? 

Nie, nie można. Folie mają bardzo rygorystyczne certyfikaty. Nanoszenie na nich wydruków mogłoby pozbawić je swoich właściwości. Jeżeli zależy Państwu na foliach na których ma się pojawić obraz, grafika lub inna identyfikacja Państwa firmy, szkoły, przedszkola  to polecamy innego rodzaju folie z naszej oferty (folie szronione, folie OWV, folie mleczne) - więcej na temat naszych projektowanych folii z nadrukami znajdziecie Państwo TUTAJ


Opis parametrów ujętych w opisie technicznym

  1. Przepuszczalność promieni UV 1% _ folia zatrzymuje 99% szkodliwych promieni UV 
  2. Przepuszczalność światła dziennego przepuszczalności światła widzialnego (vlt) – stosunek widzialnej energii słonecznej w zakresie 380-780 nm przenikającej przez system ofoliowania szkła do całkowitej widzialnej energii słonecznej padającej na powierzchnię ofoliowanego szkła. Parametr VLT opiera się na załamaniu krzywych światła. 
  3. Odbicie światła widzialnego zewnętrznego/wewnętrznego:  stosunek ilości całkowitej energii słonecznej w pełnym zakresie długości fali promieni słonecznych (300-2.100 nm) odbitej bezpośrednio przez system ofoliowania szkła do ilości całkowitej energii słonecznej padającej na powierzchnię ofoliowanego szkła. 
  4. Całkowita energia słoneczna TSER Promienie podczerwone stanowią wiec około 53% energii słonecznej. Światło widzialne stanowi około 44%, a światło ultrafioletowe (UV) około 3%. Wszystkie te 3 rodzaje energii składają się na widmo słoneczne, a ich łączna energia jest tym, do czego odnosimy się, gdy używamy terminu całkowita energia słoneczna. Całkowita odrzucona energia słoneczna (TSER) to współczynnik opisujący całkowitą ilość energii słonecznej (UV + widzialne + IR), która jest odrzucana z przejścia przez szkło. 
  5. Redukcja energii słonecznej TSER - Najważniejszy parametr dla folii. Totalna Redukcja Energii Słonecznej na 1 szybie 
  6. Redukcja energii słonecznej TSER 2 - Najważniejszy parametr dla folii. Totalna Redukcja Energii Słonecznej na 2 szybie 
  7. Współczynnik słoneczny czyli połączenie promienia, które jest przepuszczane przez okno do wnętrza, energia + światło + refleks 
  8. Redukcja rażenia słonecznego - stosunek różnicy całkowitej energii słonecznej przepuszczanej przed i po zainstalowaniu folii na szkle do tej przepuszczanej przez szkło bez folii. 
  9. Współczynnik g - przenikania energii. Im wyższa procentowa wartość współczynnika przepuszczalności energii „g”  tym większe pasywne zyski energii, tym bardziej pod wpływem słońca nagrzewać się będą pomieszczenia. 
  10. Współczynnik u - Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U, to najprościej mówiąc parametr odpowiedzialny za to, ile ciepła zostaje wewnątrz budynku. Określony jest w jednostce (W/(m2K) czyli ilości Wat na metr kwadratowy na jeden Kelwin. Oznacza dokładnie jaką stratę energii zanotuje przegroda wzniesiona z określonych materiałów. Jak łatwo się domyślić, niższy parametr tego współczynnika to lepsza izolacja termiczna przegrody. Stosując folię jednocześnie w zimie podnosimy izolację budynku zmniejszając straty ciepła na oknie. 
  11. Współczynnik zacienienia - stosunek uzysku energii słonecznej przez powierzchnię ofoliowanego szkła w tych samych testowych warunkach przez standardową szybę. Jest to miara zdolności kontroli słońca. Im mniejszy współczynnik zacienienia tym skuteczniejszy system ofoliowania szkła.